3-12 lipca 2015

Wystawa w Witrynach

Data

3 - 12 lipca

Lokalizacja: ulica Świętojańska

Miejsce:

Strefa miasto

Wzdłuż całej ulicy Świętojańskiej, w witrynach sklepowych odbędzie się wystawa prac studentów I, II i III roku poznańskiej School of Form. Obiekty, które powstały w trakcie nauki na czterech specjalnościach pojawią się w oknach sklepów wzdłuż głównej arterii handlowej Gdyni.

Uważni obserwatorzy i przypadkowi przechodnie zobaczą prace studentów kierunku Domestic Design, które powstały podczas warsztatów z tkaniny i drewna oraz projektowania przestrzeni mieszkalnych. W witrynach pojawią się także eksperymentalne dekonstrukcje, przestrzenne formy autorstwa studentów Communication Design oraz sukienki z warsztatów z angielskim projektantem Julianem Robertsem, który gościł na specjalizacji Fashion Design. Ciekawie zapowiada się także projekt „Maska”  przygotowany przez studentów Industrial Design na zajęciach z Oskarem Ziętą.

School of Form to młoda szkoła projektowa, działająca od 2011 roku w Poznaniu, w ramach Uniwersytetu SWPS. Kształci licencjatów wzornictwa na czterech specjalnościach: Communication, Domestic, Fashion oraz Industrial Design. Ma unikalny program kształcenia oparty na łączeniu edukacji projektowej z naukami humanistyczno-społecznymi. W tym roku School of Form opuścili pierwsi absolwenci.

 www.sof.edu.pl

W witrynach szukajcie tych prac:

2D 3D 2D

Autorzy: Michał Wiśniewski, Szymon Mrózek / II rok Fashion Design w School of Form. / Prowadzący: Wojciech Dziedzic

Zadaniem studentów było dokonanie dekonstrukcji trójwymiarowej bryły ubrań, np. marynarki i sprowadzenie jej do formy dwuwymiarowej. W taki sposób powstał schemat, który służy do zbudowania na nowo trójwymiarowej konstrukcji.

‘Every object tells a story’

Autor: Michalina Jasińska, Magda Bojko, Michalina Pyrzyńska, Kamila Kotynia, Emil Wysocki / I rok, kurs Industrial Design w School of Form / Prowadzący: Dorota Kabała

Rozkładając przedmioty codziennego użytku na części pierwsze można poznać ich istotę oraz  dokładną strukturę. Daje to możliwość odkrycia historii przedmiotu oraz kontekstu, w jakim zostały wykonany. Przed studentami postawiono zadanie – rozłożenie na części pierwsze maszyny elektrycznej. Stało się to źródłem analizy, która miała na celu odkodowanie całości budowy, składu materiałowego urządzenia oraz rozwoju technologicznego i społecznego.

Koronka klockowa

Autor: Michał Wiśniewski / II rok specjalności Fashion Design w School of Form.  / Prowadzący: Maria Voelkel-Brukwicka

Technika wytwarzania koronki klockowej znana jest od XVI wieku. Wykorzystuje się w niej podłużne drewniane szpulki, które są nazywane klockami. Polega na przeplataniu wielu nici, które uprzednio grupuje się po cztery. Wzory powstają na specjalnej poduszce. Technika ta pozwala na wykonanie delikatnych, ażurowych wyrobów o delikatnych wzorach na różnorodnych materiałach. School of Form to jedyna szkoła w Polsce, która uczy tej unikalnej techniki.

Mała czarna

Autorzy: Kasia Kwiatkowska, Kasia Westerska, Izabela Chmielnik / Projekt konkursowy, II rok specjalności Fashion Design w School of Form. / Prowadzący: Projektanci z LPP i Wojciech Dziedzic

Współpraca firmy LPP oraz School of Form zaowocowała warsztatami, podczas których studenci SoF podjęli się zaprojektowania klasycznych części garderoby, takich jak mała czarna. To nie jedyne wyzwanie, jakie ich czeka. Studenci mają za zadanie stworzyć projekt  dla ściśle określonej, wybranej przez siebie grupy klientów. W trakcie warsztatów dowiadują się jak przeprowadzić analizę trendów, jak określić grupę klientów i ich potrzeby. Mają okazję poznać specyfikę pracy dla dużej firmy odzieżowej. Na koniec autorzy dwóch najlepszych projektów mają okazję podjąć dwumiesięczny staż w firmie LPP.

Smartfoil EVO by Schattdecor

Autor: Basia Bilon / II rok specjalności Communication Design w School of Form; projekt warsztatowy realizowany przez studentów, we współpracy z firmą Schattdecor / Prowadzący: Joanna Misiun, Danuta Pawlik, Jola Starzak, Szymon Filoda

Warsztaty poświęcone projektowaniu wielowymiarowej konstrukcji na bazie folii Smartfoil EVO, która jest najnowszym produktem firmy Schattdecor, nagrodzonym między innymi TOP DESIGN Award 2015. Instalacja stworzona przez studentów miała za zadanie zaprezentować spektrum zastosowań nowego produktu. Szczególnie podkreślono efekty optyczne folii oraz unikatowe wrażenia haptyczne.

Substraction technique

 

Autorzy: Studenci Fashion Design w School of Form / Prowadzący: Julian Roberts

 

Podczas warsztatu studenci zapoznali się z nową metodą pracy nad formą opartą na eliminacji użytego materiału tak, by w efekcie uzyskać projekt sylwetki. Formę wyjściową stanowią dwa zszyte ze sobą kawałki tkaniny o określonych wymiarach. Poprzez usuwanie/wycinanie tkaniny tworzy się pusta przestrzeń, którą wypełni ciało ludzkie. Ta technika może być z powodzeniem wykorzystywana do projektowania odzieży damskiej i męskiej, akcesoriów oraz większych obiektów.

 

Domek dla owada

 Autor: Magda Stroszejn / II roku Domestic Design w School of Form / Prowadzące: Anna Lorens i Joanna Malinowska

 Jak powinien wyglądać dom dla owada? Pomysłu szukano na podstawie analizy obyczajów, upodobań oraz anatomii wybranych gatunków. Projekt miał zapewnić bezpieczniejsze środowisko życia poprzez eliminację niesprzyjających czynników bądź poprzez wprowadzenie nowych – korzystniejszych.

Zaprojektowane domki inspirowane były zachowaniem oraz charakterystycznymi cechami anatomicznymi owada. Znalazło to swój wyraz w konstrukcji, formie i materiałach.

Zamaskuj się

Autor: Magdalena Mojsiejuk / II i III roku Industrial Design w School of Form. / Prowadzący: Oskar Zięta, Dorota Kabała i Ewa Klekot

Nad projektem maski, która odpowiada wyrazem i formą użytkownikowi, studenci pod okiem Oskara Zięty pracowali przez cały okres trwania zajęć. Jednocześnie odbywali szereg „misji specjalnych” – w czasie, przestrzeni i własnej wyobraźni, podczas których projektowali i wykonywali maski przy użyciu konkretnych technik i materiałów. Studenci pracowali pod kierunkiem wykładowców przedmiotów projektowych oraz antropologii.

Projektowanie oświetlenia

Autor: Patrycja Bołzan / III rok specjalności Domestic Design w School of Form / Prowadzący: Radosław Achramowicz

Zadaniem studentów było zaprojektowanie kameralnej i mobilnej formy - oprawy, przeznaczonej do oświetlania najbliższego otoczenia, wykonanej z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Nacisk położono na analizę codziennych potrzeb i rytuałów związanych z pracą i odpoczynkiem, a także zapoznanie się z nowymi technikami oświetleniowymi.

Materiał-doświadczenie-forma

Autorzy: Martyna Świerszczyńska, Ewa Dulcet / II i III roku Domestic Design w School of Form / Prowadząca: Monika Rak

Efekt warsztatów eksperymentalnych dotyczących tkaniny. Poprzedzone wykładami z historii tkaniny, sztuki oraz warsztatami opartymi na poznaniu i pracy z wykorzystania technik tekstylnych, miały przygotować studenta do świadomej pracy z materiałem oraz do zrozumienia współczesnych kontekstów jego użycia. Projekt ten daje możliwość poznania tradycyjnych metod pracy oraz otwiera na poszukiwanie niekonwencjonalnych rozwiązań.