3-12 lipca 2015

Wystawa Główna SIECI

Data

3-12 lipca, godz. 10:00-20:00
Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Wystawa prezentuje możliwe rozwiązania dotyczące poprawy, wzmocnienia, a niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Interpretacją tegorocznego hasła „SIECI” są projekty dotyczące miejskich aktywności, nakierowane na relacje społeczne, działalność wirtualną wpływającą na realną miejską rzeczywistość oraz działania w konkretnej mikro-społeczności.

Wystawa SIECI obfituje w prototypy mocno osadzone w mieście i projektowane dla konkretnych sytuacji gdyńskich. Część rozwiązań jest uniwersalna i z powodzeniem mogłaby zostać wdrożona w innych polskich miastach.

Niektóre z prezentowanych obiektów mają szansę stać się częścią miejskiego wyposażenia. Inne natomiast zakładają działanie systemowe i współpracę Miasta z mieszkańcami. Projektanci wzięli też na warsztat sposób promowania Gdyni poza jej granicami, wykorzystując przy tym najnowsze technologie.

Dzięki zaangażowaniu projektantów, którzy na co dzień realizują projekty w bardzo odległych od siebie dziedzinach, na wystawie można zobaczyć koncepcje przygotowane dla różnorodnych gdyńskich odbiorców, m.in. kupców, dzieci, mieszkańców osiedli, turystów, czy instytucji miejskich.

Oprowadzanie kuratorskie: 5 lipca, godz. 14:00

Prowadzący:

  • Grupa projektantów zajmujących się tworzeniem i wdrażaniem nowych rozwiązań z dziedziny szeroko pojętego produktu. Każde rozwiązanie jest krokiem w ich rozwoju, a także ich partnerów. Nie boją się nowych technologii, materiałów, metod wytwarzania i wyzwań z tym związanych. Projektują dla odległych od siebie branż.

    pełne bio

Prototypy:

  • NANO-HANDEL

    NANO-HANDEL

    Okolice Hali Targowej, przestrzenie wokół dworców kolejowych w Gdyni Leszczynkach czy Chyloni wypełnione są przez mikrostoiska, w których często można znaleźć perły rękodzieła czy świeże pomidory pochodzące z własnego ogródka. Stają się one nieodłącznym elementem krajobrazu danej ulicy czy też dzielnicy.

  • OUTERNETOWY SYSTEM WYMIANY SĄSIEDZKIEJ

    OUTERNETOWY SYSTEM WYMIANY SĄSIEDZKIEJ

    Projekt podejmuje zagadnienie wymiany rzeczy i informacji, która odbywa się wciąż, pomimo internetowych platform, w dużej mierze w sposób tradycyjny. Rozwiązanie dedykowane jest użytkownikom, którzy nie chcą lub nie potrafią korzystać z internetu. Potencjalną lokalizacją są tereny mieszkaniowe w pobliżu osiedlowych centrów handlowych, spółdzielni mieszkaniowych itp.

  • Projekt Orient

    Projekt Orient

    Projekt polega na stworzeniu dokładnej i aktualnej mapy warunków atmosferycznych opartej na sieci bezprzewodowych sensorów rozmieszczonych w różnych punktach Gdyni. Wykorzystane w projekcie sensory są niewielkich rozmiarów i mogą być bez problemu umieszczone w dowolnym miejscu: od ulicznej latarni po ścianę budynku. Każdy czujnik analizuje swoje najbliższe otoczenie i przesyła dane o panującej temperaturze i wilgotności powietrza na serwer. Otrzymane w ten sposób dane pozwolą stworzyć mapę warunków atmosferycznych na terenie całego miasta, dostępną z poziomu strony internetowej.

  • RADIO WĘZEŁ - CAŁA POLSKA SŁUCHA GDYNI

    RADIO WĘZEŁ - CAŁA POLSKA SŁUCHA GDYNI

    Projekt jest immersyjnym doświadczeniem, które zamiast współczesnych gier i sztucznych światów wirtualnej rzeczywistości w prosty sposób pozwala teleportować i zatopić się w doświadczenie realnego miejsca. Poprzez stronę internetową ludzie mogą słuchać w czasie rzeczywistym dźwięków wybranych miejsc w Gdyni, w których rozmieszczone są urządzenia nagrywające je i streamujace przez sieć.

  • ŁAWKA ZRÓWNOWAŻONA

    ŁAWKA ZRÓWNOWAŻONA

    Poszukując punktu zaczepienia w rozważaniach na temat „Sieci”, autorzy projektu postanowili przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z naturą. Cofnęli się do czasów, kiedy Gdynia była jeszcze wsią, kiedy ludzie żyli w ścisłym kontakcie z naturą, w swoistej symbiozie. Projekt w symboliczny sposób ilustruje oczywistą zależność człowieka od natury. Zaproponowany obiekt może stać się inspiracją do odpowiedzialnego zachowania wobec niej, może zachęcać do utrzymania równowagi w relacji człowiek – natura.

  • ZABAWKI PIASKOWE

    ZABAWKI PIASKOWE

    Gdy myślimy o Gdyni, mieście nadmorskim i portowym, piasek jest jednym z pierwszych skojarzeń, nieodłącznym jej atrybutem. To materiał niezwykły, jego faktura jest przyjemna w dotyku, jego ruch fascynujący dla oka. Lubimy patrzeć na hipnotyzujące przesuwanie się ziarenek, lubimy brać go w dłonie, przesypywać lub ugniatać. Zabawa nim pobudza kreatywność, a jednocześnie uspokaja. Zabawa piaskiem nie może się nie udać. Autorka postanowiła stworzyć obiekty, które wykorzystując właściwości piasku, mogłyby stanowić rodzaj zabawek dostępnych w miejscach publicznych, aby zająć dzieci podczas „załatwiania spraw” przez dorosłych.

  • PAŁECZKI RYBNE

    PAŁECZKI RYBNE

    Starając się znaleźć aktywność, która może jednoczyć lokalną społeczność, autorka projektu zdała sobie sprawę, że gastronomia jest działalnością, która łączy tożsamość obywateli, turystów i społeczności na całym świecie. Jako odniesienie do rybackiej tożsamości Gdyni i jej początków jako wioska rybacka, zaprojektowała uliczne sztućce do jedzenia wędzonych ryb bałtyckich. Produkt tworzy charakterystyczny współczesny rytuał kultury street food i biznesu w Gdyni. Miejskie bary i budki z „szybkim jedzeniem” są ważnymi elementami miastotwórczymi. Skupiają wokół siebie życie, są często ważnymi punktami w miejskiej podróży. Projekt stara się znaleźć lub wręcz wytworzyć charakterystyczny dla Gdyni rytuał ulicznego jedzenia.

  • ŚWIATŁO I WIATR

    ŚWIATŁO I WIATR

    „Światło i wiatr” to propozycja mebla miejskiego wykorzystującego naturalne otoczenie i warunki pogodowe Gdyni. Obiekt o ażurowej lekkiej konstrukcji, wykonany z naturalnych materiałów, emanujący delikatnym światłem wytworzonym dzięki energii wiatru. Mebel stacjonarny, łatwy w aranżowaniu przestrzeni gdyńskich parków i plaż. Projekt tworzy sieć pozytywnych emocji pośród gdynian.