3-12 lipca 2015

Dom. Osiedle. Mieszkanie - przestrzeń życia Polaków na osiedlach mieszkaniowych

Data

4 lipca, godz.: 13:00-14.00

Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek IV | Sala F0.28

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Jak kształtuje się charakter wybranych osiedli mieszkaniowych w Polsce w latach 30-tych, 70-tych i współczesnych? Jakie aspekty są ważne dla jakości życia mieszkańców? Czym jest przestrzeń publiczna, prywatna i kolektywana? W jaki sposób architektura i urbanistyka jest postrzegana przez mieszkańców?

Chcemy zastanowić się nad tymi aspektami na przykładzie 6 zbadanych przez nas osiedli mieszkaniowych w Gdyni i Poznaniu oraz skonfrontować ich charakter z podobnymi przykładami z innych krajów Europy.

---

Public, Private and Collective. A lecture elaborating on the issues discussed at the exhibition Dom. Osiedle. Mieszkanie, explaining 6 different case study examples of polish housing areas from 30’s, 70’s and contemporary located in Gdynia and Poznań.  What’s the quality of living, how people value architecture and urbanism. What are the comparable examples from other countries in Europe?

 

 

Prowadzący:

  • Jola Starzak i Dawid Strębicki – architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyli w 2011 roku własną pracownię projektową. Obecnie pracują nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce i w Belgii. Intryguje ich różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla, którą mamy szansę badać realizując między innymi projekt wyposażenia wnętrz nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie (NInA), poprzez projekty, domów i wnętrz aż do skali urbanistyki miasta – aktualnie pracują nad planem urbanistycznym dla centrum Strombeek (położonego niedaleko Brukseli), ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze oraz opracowujemy koncepcję projektową zagospodarowania dwóch placów i dwóch ulic w centrum Strombeek.

    pełne bio