3-12 lipca 2015

Rowery kontra samochody / film + debata Obywatele w sieci designu

Data

6 lipca, godz.19:00
Lokalizacja: PPNT Gdynia, budynek III, Sala kinowa

12 lipca, w ramach maratonu filmowego (start: 10:00)
Lokalizacja: PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości.

Po projekcji zapraszamy do udziału w debacie „Obywatele w sieci designu”. Dyskusja dotyczyć będzie jakości przestrzeni miejskiej i jej wpływu na aktywności obywateli. O designie miasta poprzez historię ruchów społecznych opowie dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, kierownik Wydziału Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności oraz współautor raportu poświęconego ruchowi społecznemu ACTA pt. „Obywatele ACTA”.

 

O filmie:

Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści. Jesteśmy cywilizacyjnie uzależnieni od samochodów, a ich producenci wcale nie mają zamiaru tego zmieniać. Wydają setki miliardów dolarów na produkcję aut, mają wpływ na planowanie miast i stosują zaskakujące rynkowe praktyki, aby zwiększyć sprzedaż. Na przykład General Motors powoli przejmował masowy transport w Los Angeles, aby potem go zlikwidować. Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo to aktywna przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, która jeździ po Ciclofaixa w São Paulo, trzydziestokilometrowej trasie rowerowej na Paulista Avenue, gdzie jeden pas otwarty jest wyłącznie dla rowerzystów. Uświadamia ona mieszkańcom São Paulo pozytywne aspekty poruszania się rowerem, co wcale nie jest łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta. Z kolei burmistrz Toronto Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?

Reżyseria: Fredrik Gertten
Produkcja: Margarete Jangård, Elin Kamlert / WG FIlm
Czas trwania: 90 min
Kraj/rok: Szwecja, 2014

 

Film pokazywany w ramach cyklu organizowanego przez Przemka Rydzewskiego — Miasto / jakość przestrzeni.

Prowadzący:

  • Agnieszka Jurecka. Urbanistka. Od czerwca – pracowniczka Działu Innowacji Społecznych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Żywo zainteresowana tym, jak działa miasto: relacjami urbanistyczno-społecznymi, ideami demokracji miejskiej i społeczeństwa obywatelskiego. Jako członkini stowarzyszenia Inicjatywa Miasto prowadzi warsztaty i projekty z lokalnymi społecznościami. Autorka projektu huśtawki.

    pełne bio

  • Filozof i politolog. Zajmuje się współczesną teorią społeczną i polityczną, historią idei solidarności, a także hermeneutyką i fenomenologią. Współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadząc zajęcia w ramach Laboratorium Dizjanu Społecznego.

    pełne bio

  • Urodzony w 1982 roku w Gdyni. Zafascynowany literaturą i muzyką i filmem dokumentalnym. Jego artykuły o muzyce alternatywnej i jazzie można było odnaleźć w Gazecie Wyborczej i na portalu Trojmiasto.pl. Obecnie inicjuje w Trójmieście działania Against Gravity, organizatora największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – DOCS AGAINST GRAVITY FF. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal - Miasto Słowa.

    pełne bio