3-12 lipca 2015

Razem i osobno: osiedla mieszkaniowe różnych epok w narracjach ich mieszkańców

Data

5 lipca, godz.: 14:00-15.00

Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek IV | Sala F0.28

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Co świadczy o jakości przestrzeni wspólnej na osiedlu mieszkaniowym? Jak budują się relacje sąsiedzkie? Co dzieje się między budynkami?

Na te i podobne pytania odpowiemy odwołując się do badań przeprowadzonych na sześciu osiedlach mieszkaniowych: trzech poznańskich i trzech gdyńskich, reprezentujących trzy różne style architektoniczne i sposoby myślenia o przestrzeni półpublicznej. Mieszkańcy modernistycznych kamienic, PRL-owskich blokowisk i współczesnych osiedli deweloperskich opowiedzieli nam o tym, jak w ich miejscu zamieszkania wykorzystywana jest przestrzeń klatki schodowej, podwórek, terenu między budynkami; jakie są relacje sąsiedzkie, kto i jak kształtuje wspólną przestrzeń.

 

 

 

Prowadzący:

  • Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM; wykładowca School of Form, tłumaczka. Autorka kilkunastu artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej, książki „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne” a także rozprawy doktorskiej poświęconej relacji między zamieszkiwaniem i komfortem. Interesuje się życiem codziennym, zwłaszcza w kontekście przestrzeni domowej.

    pełne bio

  • Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się przede wszystkim w socjologicznych badaniach życia codziennego, form związków intymnych oraz praktyk mieszkaniowych, a także edukacji i animacji kulturowej. Jest autorem pracy „Mieszkać razem. Powstawanie i dynamika związków intymnych” uhonorowanej w 2013 roku nagrodą Prezesa Rady Ministrów, której część ukaże się latem tego roku w serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej jako „Para, mieszkanie, małżeństwo”.

    pełne bio