3-12 lipca 2015

Promocja książki Agaty Szydłowskiej i Mariana Misiaka - Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce

Data

9 lipca, godz.: 17:00-18:30

Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Budynek III, sala F/H

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Dlaczego pierwszą na świecie czcionkę cyrylicką odlali Niemcy w Krakowie? Czy litery mogą być narodowe, a może powinny być uniwersalne? Co robi Solidaryca na sztandarach na Węgrzech? I dlaczego niektórzy kochają krzywe napisy na budkach z piwem, a inni ich nienawidzą?

Historyczka dizajnu Agata Szydłowska oraz projektant i typograf Marian Misiak opowiedzą, że za pozornie neutralnymi literami kryją się pasjonujące historie, wielkie debaty i zajadłe konflikty. Jednocześnie pokazują, jak litery odzwierciedlają przemiany społeczne, etniczne i polityczne na terenie Polski. Promocja książki odbędzie się w formule wakacyjnej wypełnionej niespodziankami.

Prowadzący:

  • Historyczka dizajnu, kuratorka i autorka tekstów na temat projektowania. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (studia magisterskie) oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (studia doktoranckie). Współpracuje z uczelniami projektowymi, na których wykłada historię dizajnu. Mieszka w Warszawie na Saskiej Kępie.

    pełne bio

  • Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i Projektowania Krojów Pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (Wiekla Brytania). Pracował m.in. w londyńskim Researchstudio Neville’a Brody i na rzecz wielu instytucji związanych z kulturą w kraju. Aktualnie jest freelancerem, zajmującym się projektowaniem krojów pism, projektowaniem graficznym, inwestuje w badania kultury wizualnej.

    pełne bio