3-12 lipca 2015

Projekt Spacer

Data

5 lipca, godz. 12:00-19:00

Lokalizacja: Zielona Promenada pomiędzy Aleją Zwycięstwa a ul. Biskupa Dominika

Miejsce:

Strefa miasto

Projekt Spacer to pomysł na to, jak lepiej poznać miasto oraz jak twórczo zaktywizować lokalną społeczność do rozmów o jego problemach i potrzebach.

Zapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Parkiem Naukowo Technologicznym. Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przygotowało wzdłuż tej trasy 3 instalacje miejskie dla mieszkańców.

Są one wynikiem interwencji polegającej na miejskim recyklingu. Autorzy zlokalizowali na trasie swojego spaceru zdewastowane urządzenia (mury i betonowe artefakty) i na nich umieścili swoje ławy, podesty i hamaki. Tym sposobem stały się one miejscem relaksu i zabaw dla mieszkańców. Projekt i lokalizacja urządzeń były konsultowane z mieszkańcami oraz były wynikiem obserwacji aktywności mieszkańców w tym rejonie.

Zaprojektowane meble nie są tradycyjnymi meblami miejskimi. Forma skrzyń i podestów pozostawia użytkownikom, przede wszystkim dzieciom, dowolność w interpretacji przeznaczenia urządzeń. Wyjątkiem jest jedna stacja, przeznaczona dla seniorów ze specjalnie przygotowanym oparciem.

W naszych działaniach nie chodzi o estetykę i design. Chcemy inspirować do współdziałania, dialogu, dać ludziom narzędzia do przełamywania barier w przestrzeni publicznej. Jednocześnie chcemy by przestrzeń wielkiej zielonej promenady stała się krajobrazowym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów w rejonie pasa nadmorskiego oraz przestrzenią pieszego i rowerowego tranzytu pomiędzy Gdynią Redłowo a Śródmieściem Gdyni.

Obszar 1. Stacja Sport. Odnowienie zdewastowanej infrastruktury istniejącego placu rekreacyjnego wraz z doinwestowaniem urządzeń terenowych. Zaprojektowana stacja będzie z jednej strony trybuną dla widzów, jednocześnie miejscem do odłożenia rzeczy i ubrań dla korzystających z potencjału zielonej polany do gry w piłkę, badmintona czy frisbee.

Obszar 2. Stacja Dialog. Przekształcenie reliktu betonowego w podest rekreacyjny dla seniorów. Planowany drewniany plac jest wyposażony w siedziska z wygodnym oparciem dla kilku osób. Tym samym tworzone jest tutaj miejsce do dyskusji dla lokalnej społeczności. Dodatkowo podest został wyposażony w stolik szachowy.

Obszar 3. Stacja Relaks. Przekształcenie reliktu betonowego w podest rekreacyjny dla przechodniów oraz stacje wypoczynkową dla rowerzystów. Zaprojektowany podest zostanie wyposażony w miejsca do siedzenia ale i miejsca do leżenia. Lokalizacja podestu pozwoli stworzyć miejsce o dużym nasłonecznieniu co pozwoli przesiadującym na wylegiwanie się w słońcu w sezonie letnim.

Piknik: Projekt Spacer. Niedziela 05/07/2015
Zielona Promenada pomiędzy Aleją Zwycięstwa a ul. Biskupa Dominika

Oficjalne otwarcie projektu odbędzie się w niedzielę 5 lipca o godzinie 12:00. W trakcie otwarcia odbędzie się piknik miejski na którym obecni będą projektanci i wykonawcy.

Przyjdź, zrelaksuj się i porozmawiaj z autorami o projekcie. Będą oni obecni od godziny 12:00 do 19:00 na stanowisku piknikowym. Jeśli chcesz by autorzy poopowiadali o rozmieszczonych przez siebie instalacjach, po okolicy i dowiedzieć się więcej o każdej ze stacji wystarczy podejść do stanowiska, stamtąd autorzy sami Ciebie zgarną na Spacer.

W programie na miejscu również joga na trawie oraz plenerowa czytelnia w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną.

Prowadzący:

  • Agnieszka Jurecka Urbanistka oraz uczestniczka krajowych i międzynarodowych warsztatów architektoniczno-urbanistycznych. Współzałożycielka nieformalnej pracowni Zrównoważone Rozwiązania. Piotr Czyż Architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Mateusz Sylwestrzak Specjalista ds. UX, eksploatujący możliwości nowych mediów.

    pełne bio