3-12 lipca 2015

Polished up. Design from Poland

Data

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Kilkanaście zespołów projektowych, projektantów i producentów pojawi się na wystawie POLISHED UP. DESIGN FROM POLAND przygotowanej przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Pawła Grobelnego. To kontynuacja prowadzonego w latach 2009-2013 projektu Unpolished, podczas którego można było prześledzić postawy projektowe pokolenia, dorastającego w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej

Unpolished było ogromnym sukcesem. Wystawę pokazano w Azji i Europie oraz na najważniejszych festiwalach poświęconych designowi. Po pięciu latach, jakie minęły od pierwszej edycji, ci sami uczestnicy są już dojrzałymi projektantami i producentami. Z powodzeniem współpracują z przemysłem, wdrażając do produkcji lub profesjonalnie wytwarzając we własnym zakresie wzory, które dowodzą nie tylko umiejętności projektowych, lecz także znajomości technologii, współpracy w zespołach i dobrego rozpoznania rynku. Kryterium, które zdecydowało o wyborze produktu na wystawę była właśnie współpraca między projektantem a producentem, świadoma decyzja o wspólnym ryzyku wypuszczenia na rynek przedmiotu dostępnego i adresowanego do określonej grupy odbiorców. Choć grupa docelowa często jest elitarna, choć wybranym produktom daleko do określenia „masowy”, są jednak dowodem, że polski rynek zmienia się i dojrzewa.

Przez te pięć lat jedno pozostało jednak bez zmian. Polscy projektanci wciąż myślą prosto. Doceniają naturalne materiały, flirtują z rzemiosłem i tradycją. Mają poczucie humoru. I niech tak pozostanie.

Polished Up to subiektywny wybór kuratorski. Nie pokazuje, jaka jest sytuacja designu w Polsce. Choć stanowi wycinek większego zjawiska, jest to fragment znaczący i wart uwagi.

Projektanci/producenci: Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz (Witamina D), Bartosz Mucha/Poorex, Tomasz Augustyniak/Delivie, Jan Kochański/Delivie, Mikołaj Wierszyłłowski/NOTI, Grupa TABANDA, Nonegrupa (Tomasz Krzempek, Maria Szaban)/Terma, Paweł Jasiewicz, Magdalena Chojnacka (Bongo Design), Design Lab, MOWO/Marmorin, Beza Projekt/Vox, Karina Marusińska/Vox, Tomek Rygalik/Profim.

Oprowadzanie kuratorskie: 4. lipca, godz. 12:30

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli