3-12 lipca 2015

Pokaz filmów „Miasto/jakość przestrzeni”

Podczas Gdynia Design Days 2015 złapiemy Was w filmowe sieci zastawione przez pięciu reżyserów – bohaterów tegorocznej edycji największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FF. Śledząc na dużym ekranie losy bohaterów, zobaczycie, jak wyplątać się z prawdziwie niebezpiecznych sieci i jak skutecznie zarzucać sieci na innych.

Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy uwikłani w sieci miejskich ulic, chodników, trawników, nakazów i zakazów. Życie w przestrzeni zaprojektowanej, w pewien sposób uporządkowanej, ma niebywały wpływ na codzienne samopoczucie mieszkańców i użytkowników danego miejsca. Miejska przestrzeń zachęca do miłych spotkań, ale też tych ważniejszych – manifestacji w słusznych sprawach. Dzięki pierwszemu filmowi „Rowery kontra samochody” poznamy aktywistów z całego świata, których celem jest zastąpienie samochodu rowerem. Po projekcji zapraszamy do udziału w debacie „Obywatele w sieci designu”. Dyskusja dotyczyć będzie jakości przestrzeni miejskiej i jej wpływu na aktywności obywateli. O designie miasta poprzez historię ruchów społecznych opowie dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, kierownik Wydziału Myśli Społecznej w Europejskim Centrum Solidarności oraz współautor raportu poświęconego ruchowi społecznemu ACTA pt. „Obywatele ACTA”.

Sieci to także technologia, tym samym w naszym filmowym programie znajdziecie nagrodzony m.in. Oscarem „Citizenfour” -  porywający thriller dokumentalny, którego bohater – Edward Snowden odkrywa, że żyjemy w czasach przypominających świat opisany przez Orwella. „Profil: Amina”, który odpowie na pytanie, czy z pozoru zwykły internetowy flirt może przerodzić się w szokującą międzynarodową intrygę? Miasto jest siecią, a jaki wpływ na jej wygląd może mieć moda? Odpowiedź znajdziecie w filmie „Fresh Dressed” - fascynującej kronice hip-hopu, narodzin miejskiej mody i idącej za nią rewolucji kulturalnej. Gdynia, miasto o długoletniej portowej tradycji, czego może się obawiać? A może, podobnie jak Wenecja, zadeptania przez turystów i emigracji lokalnej społeczności? Koniecznie zobaczcie „Syndrom Wenecki”.

PROGRAM

PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa:
6 lipca 19:00 - Rowery kontra samochody / reż. Fredrik Gertten / Szwecja, 2014

+ debata pt.: „Obywatele w sieci designu”

Terminal Designu, plac Kaszubski:

7 lipca 21:00 - Citizenfour  / reż. Laura Poitras / USA/Niemcy, 2014

8 lipca 21:00 - Profil: Amina / reż. Sophie Deraspe / Kanada, 2014

9 lipca 21:00 - Fresh Dressed / reż. Sasha Jenkins / USA/Francja, 2014

10 lipca 21:00 - Syndrom Wenecki / reż. Andreas Pichler / Niemcy 2012

 

PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa:

12 lipca 10:00 - Maraton filmowy

„Rowery kontra samochody” / reż. Fredrik Gertten / Szwecja, 2014
„Citizenfour” / reż. Laura Poitras / USA/Niemcy, 2014
„Profil: Amina” / reż. Sophie Deraspe / Kanada, 2014
„Fresh Dressed / reż. Sasha Jenkins / USA/Francja, 2014
„Syndrom Wenecki” / reż. Andreas Pichler / Niemcy 2012