3-12 lipca 2015

Od Thoneta do Rygalika – wystawa krzeseł Paged

Data

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Trzynaście starannie wyselekcjonowanych modeli krzeseł i foteli, które pochodzą z różnych okresów funkcjonowania firmy Paged będzie można zobaczyć podczas wystawy „Od Thoneta do Rygalika”. To okazja, by przekonać się, jak istotne miejsce zajmuje krzesło w historii wzornictwa przemysłowego.

Od dziewiętnastowiecznego krzesła 14 Michaela Thoneta, które podbiło świat, poprzez wybitny projekt Sig autorstwa Mariana Sigmunda z przełomu lat 50. i 60., po współczesne modele, m.in. marki Paged Collection, którą stworzył Tomek Rygalik, Dyrektor Kreatywny Paged. Wśród eksponatów znalazł się popularny fotel bujany oraz mniej znane i nietypowe modele, np. fotel – laska. Nie brakuje też mebli autorstwa projektantów młodego pokolenia. Wystawa pokazuje niezwykłą złożoność procesu projektowania, którego nie sposób sprowadzić jedynie do aspektów estetycznych. Jest także opowieścią o historii Paged, firmy działającej nieprzerwanie od 1881 r. i szczycącej się najdłuższą tradycją przemysłowej produkcji mebli w Polsce. Wystawa jest wspólnym projektem Paged oraz Agata Meble i zaraz po zakończeniu festiwalu Gdynia Design Days będzie pokazywana w salonach Agata Meble na terenie całego kraju.

Autorzy prezentowanych obiektów:

Tomek Rygalik, Agnieszka Pikus, Nikodem Szpunar, Marian Sigmund, Michael Thonet, Robert Pludra, Jakub Sobiepanek, Michał Piróg