3-12 lipca 2015

Konferencja cześć! / miasta – interwencje w przestrzeni publicznej

Data

10 lipca, godz. 11:00 - 16:30
Lokalizacja: | Pomorski Park Naukowo Technologiczny, budynek III, sala F/H

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Dyskusja na temat nietypowej aktywności w przestrzeni publicznej polskich miast.

Kreatywna, zaskakująca i nietypowa aktywność w przestrzeni publicznej polskich miast, to ostatnio coraz częściej obserwowane zjawisko. Dzieje się taki dzięki działaniom miejskich aktywistów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Estetyzacja, kreowanie sytuacji dla wzajemnej integracji, zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu, zadziwienie, zaskoczenie, promocja designu, sztuki i grafiki użytkowej – to kilka z działań jakie podejmują zaproszone organizacje i instytucje.

Czy są to czynności publicznie pożyteczne? Jakie mają znaczenie dla przypadkowego przechodnia lub turysty, a jak odbiera je projektant czy artysta? W jaki sposób i dlaczego rodzą się pomysły na tego typu działania? Jak je finansować? Czy możliwa jest silniejsza współpraca pomiędzy poszczególnymi działaczami?

Poprzez dyskusję mamy na celu odnaleźć odpowiedzi na powyższe pytania oraz ukazać sieć powiązań pomiędzy działaniami miejskich aktywistów, urzędników miejskich i lokalnej społeczności oraz możliwe efekty ich współpracy.

PROGRAM

11:00 - powitanie
11:15 - 12:15 - panel 1
Centrum Designu Gdynia - Paulina Kisiel
Ogarnij Miasto - Paweł Szopowski
Institute of Design Kielce - Dominika Janicka i Michał Gdak
12:15 - 12:30 - przerwa
12:30 - 13:30 - panel 2
Bęc Zmiana - Ela Petruk i Joanna Piaścik
Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo - Maria Dembska i Daria Przybyłowska
13:30 - 14:30 - lunch
14:30 - 16:30 - debata "Przestrzeń publiczna jako rozbudowana sieć powiązań i relacji"
Uczestnicy debaty: Piotr Czyż, Paulina Kisiel, Jacek Piątek i przedstawiciele zaproszonych organizacji
Prowadzący debatę: Przemysław Wróbel

Prowadzący:

  • Ukończyła studia na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Roczny urlop dziekański poświęciła pracy w biurze architektonicznym w Londynie.

    pełne bio

  • Architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

    pełne bio

  • Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył malarstwo w pracowni Włodzimierza Łajminga w 1997r. Zajmuje się malarstwem ściennym i sztalugowym, podejmuje też działania wykraczające poza malarstwo - rzeźba, prezentacje obiektów, instalacje, sztuka użytkowa.

    pełne bio

  • Studiowała architekturę w na Politechnice Gdańskiej oraz w Institut Supérieur d’Architecture La Cambre w Brukseli. Pracowała jako architekt w biurach w Polsce, Belgii, Niemczech oraz Chinach.

    pełne bio

  • Studentka piątego roku Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej i drugiego roku Lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim. Rok studiów architektonicznych spędziła na Technische Universität Berlin.

    pełne bio

  • Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, obecnie studentka Urbanistyki i Zarządzania regionem na Université Paris Sorbonne. Wiceprezes Brygady Urbanistyczno-Architektonicznej BUA, członek Komitetu Doradczego Zarządu Instytutu Metropolitalnego oraz członek Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów "PoCoTo".

    pełne bio

  • Student na Wydziale Architektury i absolwent Budownictwa Lądowego w Gdańsku. Członek Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów "PoCoTo", KN BUA: Brygada Urbanistyczno- Architektoniczna i Komitetu Doradczego Instytutu Metropolitalnego. Projektant, aktywista, animator kultury, organizator i koordynator wielu wydarzeń miejskich.

    pełne bio

  • Ukończył architekturę w TU Delft w Holandii, Vitus Bering w Danii oraz na Politechnice Wrocławskiej. Studiował również rzeźbę na ASP we Wrocławiu i w hiszpańskiej Walencji. Uczestniczył w wielu plenerach, wystawach i warsztatach odbywających się w Polsce i zagranicą. Prowadził grupy studentów na warsztatach projektowych, jak i podczas zajęć akademickich.

    pełne bio

  • Asia Piaścik Projektant produktu. W latach 2003 -2008 odbyła studia na w kierunku Industrial Design na wydziale projektowym niemieckiej uczelni Universität der Künste w Berlinie, ze specjalizacją projektowanie produktu. Po studiach założyła w Warszawie pracownię projektową DINGFLUX. W polu zainteresowań projektantki leży przede wszystkim projektowanie przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji, jakie wytwarzają się pomiędzy produktem, a jego potencjalnym użytkownikiem

    pełne bio

  • Absolwentka komunikacji wizualnej na Wydziale Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Z Fundacją Bęc Zmiana związana od 2009 roku.

    pełne bio

  • Urodził się we Wrocławiu, wychował w Krakowie, mieszka w Warszawie. Fascynuje go Skandynawia. Choć z wykształcenia jest hodowcą koni, od kilkunastu lat zajmuje się marketingiem.

    pełne bio