3-12 lipca 2015

Dziecięce życie między budynkami

Data

5 lipca, godz.: 13:00-14.00

Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek IV | Sala F0.28

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Gdzie jest „dziecięce” między budynkami? Jak wyglądają miejsca dzieci w przestrzeniach mieszkalnych, szczególnych, bo „połowicznych” (pół-prywatnych/pół-publicznych), co można wyczytać z inwentarza piaskownic, huśtawek, murków, trzepaków, ławek?

Wychodząc od tych i kilku innych podobnych pytań, postaram się, mierząc zamiar podług sił, zarysować specyfikę dziecięcej obecności we współczesnych osiedlach; postaram się zrekonstruować miejskie geografie dziecięce, sposoby w jakie dzieci negocjują wspólną przestrzeń i sposoby, w jakie przestrzeń ta jest definiowana jako dziecięca. Całość ilustrowana propozycjami zagospodarowania miejskich „międzyprzestrzeni” na użytek małych mieszkańców.

 

 

 

Prowadzący:

  • Socjolożka, tłumaczka, podwójna mama. Na co dzień pracuję jako adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Naukowo zajmuję się analizą możliwości, form, obszarów i problemów związanych z dziecięcą partycypacją w życiu publicznym i społecznym, jestem entuzjastką dobrze zaprojektowanych placów zabaw, promuję ideę dziecięcego obywatelstwa. W wolnych chwilach z przyjemnością angażuję się w projekty społeczne i artystyczne, zwłaszcza związane z przestrzeniami zabawy i sprawczości.

    pełne bio