3-12 lipca 2015

Dom.Osiedle.Mieszkanie

Data

3-12 lipca, godz. 10:00-20:00

Lokalizacja: Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek IV | Pomieszczenie C1

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Mieszkaj dobrze i funkcjonalnie!

Osiedla kojarzą nam się przede wszystkim z anonimowością, odgradzaniem się od innych, dyskusyjną estetyką. Twórcy wystawy DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE postanowili zrezygnować z dyskusji na temat estetyki architektury mieszkaniowej. Zamiast tego zadają inne ważne pytania - Co świadczy o jakości przestrzeni wspólnej na  osiedlu mieszkaniowym? Jak budują się relacje sąsiedzkie? Co dzieje się między budynkami? Jednocześnie przyglądają się osiedlom pod kątem ich funkcjonalności i więziotwórczego potencjału.

Wystawa DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE to wynik wspólnych analiz architektów i socjologów na temat powszechnej architektury mieszkaniowej. Przedmiotem badania uczyniono przedwojenne założenia osiedlowe, PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty oraz współczesne osiedla deweloperskie. Autorzy skupili się na analizie punktu styku sfery prywatnej z przestrzenią publiczną i pół-publiczną. Architekci prześwietlili gdyńskie i poznańskie osiedla niczym Atelier Bow-Wow architekturę w Tokio, a socjolodzy słuchali opowieści mieszkańców na temat otaczających ich przestrzeni.

Prowadzący:

  • Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM; wykładowca School of Form, tłumaczka. Autorka kilkunastu artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej, książki „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne” a także rozprawy doktorskiej poświęconej relacji między zamieszkiwaniem i komfortem. Interesuje się życiem codziennym, zwłaszcza w kontekście przestrzeni domowej.

    pełne bio

  • Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się przede wszystkim w socjologicznych badaniach życia codziennego, form związków intymnych oraz praktyk mieszkaniowych, a także edukacji i animacji kulturowej. Jest autorem pracy „Mieszkać razem. Powstawanie i dynamika związków intymnych” uhonorowanej w 2013 roku nagrodą Prezesa Rady Ministrów, której część ukaże się latem tego roku w serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej jako „Para, mieszkanie, małżeństwo”.

    pełne bio

  • Jola Starzak i Dawid Strębicki – architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyli w 2011 roku własną pracownię projektową. Obecnie pracują nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce i w Belgii. Intryguje ich różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla, którą mamy szansę badać realizując między innymi projekt wyposażenia wnętrz nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie (NInA), poprzez projekty, domów i wnętrz aż do skali urbanistyki miasta – aktualnie pracują nad planem urbanistycznym dla centrum Strombeek (położonego niedaleko Brukseli), ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze oraz opracowujemy koncepcję projektową zagospodarowania dwóch placów i dwóch ulic w centrum Strombeek.

    pełne bio