3-12 lipca 2015

Design w sieci zmian

Data

5 lipca, godz.: 18:00-19:00

Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek III | Sala F/H

Miejsce:

PPNT Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98

Jak zmienił się sposób projektowania w obliczu nowych technologii? W jaki sposób Internet wpływa na tempo zmian we współczesnym designie? Jak wygląda dialog między projektantami, a odbiorcami ich projektów?

Internet zmienił oblicze designu. Dostęp do informacji i szybkość z jaką następuje ich wymiana, zmieniają sposób projektowania i charakter użytkowników designu. Stają się oni bardziej świadomi swoich potrzeb, krytyczni i wymagający. Na niezliczonych platformach (blogosfera) komentują, pokazują i sprzedają swoje prace i idee (DIY). Stają się współtwórcami - prosumentami produktów i usług - decydują nie tylko o kolorze, czy formie przedmiotów (personalizacja, mass customisation), wspierają interesujące ich projekty (crowdfunding), zbierają głosy (crowdspeak), by zasygnalizować producentom swoje potrzeby. Nowe perspektywy otwiera Internet - oprogramowanie open source i druk 3D. Drugą stroną Internetu jest plaga kopiowania, problem z prawami autorskimi, prywatnością, czy niepokojące ujednolicanie się pomysłów. Jak zmienia się design pod wpływem sieci? Czy jesteśmy przygotowani na te zmiany? Jak projektanci próbują poradzić się z nowymi problemami jakie niesie sieć? Jak w morzu informacji nie wpaść w sieć powtórzeń ?

 

 

 

Prowadzący:

  • Historyk sztuki zajmująca się historią designu i architektury wnętrz oraz trendami w projektowaniu. Wykładowca w szkole wzornictwa School of Form, w WSNHiD i SWPS w Poznaniu i Warszawie. Autorka rubryki Wzornik w Magazynie Browaru BR&, w której pisze o tym jak i po co projektujemy świat wokół nas. Prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia dotyczące wnętrz, wzornictwa i trendów.

    pełne bio