3-12 lipca 2015

Co to jest design? Krzesła

Data

3-5 lipca, godz.: 10:00-20:00

11-12 lipca, godz.: 10:00-20:00

Miejsce:

Terminal Designu
Plac Kaszubski

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest „design”? A co zwykłe krzesło ma wspólnego z designem? Podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days, kuratorka Ewa Solarz wraz z ilustratorem Patrykiem Mogilnickim podejmą się tego niezwykłego i ważnego wyzwania. Owocem wystawy będzie książka „KRZESŁO”, której premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

Definicja designu jest niezwykle szeroka i niejednoznaczna. Nawet dorosłym ciężko jest wprost odpowiedzieć na pytanie czym jest design. Tak więc jak najlepiej wytłumaczyć dziecku czym jest ten „design”? Ewa Solarz, animatorka, kuratorka i autorka książek dla dzieci o designie, wraz ze znanym i lubianym polskim rysownikiem Patrykiem Mogilnickim, postanowili postawić to pytanie dzieciakom i wspólnie z nimi odkryć odpowiedź.

Na Gdynia Design Days Solarz i Mogilnicki wezmą na warsztat krzesło – wraz z dziećmi przyjrzą się temu rzadko zauważanemu, najbardziej zwykłemu, codziennie używanemu meblowi i, przez jego pryzmat, opowiedzą czym właściwie jest design. – Design to zaspakajanie potrzeb i droga, która do tego prowadzi. Designem jest kubek, który zrobisz, ale też pomysł jak go zrobić. – tłumaczy Solarz – Design jest wszędzie, otacza nas na co dzień. Jak choćby w takim krześle, na którym codziennie siedzimy.

Wystawa składać się będzie z trzech części: historycznej, dzięki której dzieci dowiedzą się na czym siedzieli ludzie pierwotni. Na jakim krześle siadywał faraon Tutenchamon i dlaczego egipskie wierzenia pomagają archeologom? Na czym siedział król i kto miał prawo siedzieć w jego obecności? Dlaczego prezesi wielkich firm mają najlepsze i największe krzesła?

W drugiej części wystawy przyjrzymy się budowie krzesła. Krzesło to niby taka prosta rzecz, a przecież może być zaprojektowana na tyle sposobów! Dzieci poznają krzesła z jedną, dwiema, trzema, czy czterema nogami. Krzesła z nogami na kółkach, na płozach i bujane. Krzesła z tapicerką i bez. Dowiedzą się z jakich materiałów mogą być zrobione krzesła (podpowiadamy, że nie tylko z drewna, metalu i plastiku!).

Trzecia część wystawy opowie dzieciom o funkcjach jakie mogą pełnić krzesła. Jaka jest różnica między krzesłem dla żołnierza a krzesłem dla dziecka? Czemu niektóre krzesła można składać? Co to znaczy sztaplować?

Wystawa ta będzie wyjątkowa nie tylko w treści, ale także w formie. Zwykle wystawy designu są  dla dorosłych, a ich nieskazitelne prezentacje zdają się krzyczeć „NIE DOTYKAĆ!”. Na wystawie Co to jest design? nic nie będzie stało w gablocie, żaden obiekt nie będzie odgrodzony taśmą, a goście będą wręcz zachęcani do przetestowania wszystkich eksponatów! Na wystawę będą mogły wejść tylko dzieci, jednak też dorośli będą mogli ją obejrzeć - wystawa będzie „dwustronna” –  plansze z ilustracjami zaprojektowane przez Patryka Mogilnickiego będą z jednej strony widoczne dla dzieci na wystawie, a z drugiej dla rodziców. 

Wystawa przystosowana będzie do potrzeb nawet najmłodszych dzieci: cała miękka, składać się będzie z małych pokoików, pełnych różnorakich krzeseł. Nawet dzieci niepotrafiące czytać dowiedzą się wszystkiego o krzesłach – z głośników będą mogły usłyszeć głos lektora, na szybach pooglądać pięknie narysowane plansze.

Wystawie towarzyszyć będzie także cykl warsztatów prowadzonych przez projektantów – architektów, grafików i projektantów form przemysłowych, podczas których dzieci będą mogły spojrzeć na projektowanie bardzo szeroko: dowiedzą się nie tylko jak zbudowane jest krzesło, ale i jak zaprojektować wystawę o krzesłach,  zrobić plakat takiej wystawy, a nawet jak z krzeseł zbudować litery.

Zapraszamy do Gdyni żeby posiedzieć i pokontemplować nad tym czym jest ten cały design!

Kurator: Ewa Solarz
Projekt graficzny: Patryk Mogilnicki
Projekt aranżacji: Tatemono
Organizacja wystawy: Marta Piechocka -Nowakowska & Michał Nowakowski
Produkcja aranżacji: Henryk Gac

Partnerzy  Główni:  Cube, Locomoco, Marro, Stokke, Vitra

                     

         

Partnerzy: Casamania, Nowymodel.org, Paged, Tabanda, Tickmann, Vzór, Zieta Prozessdesign

                    

 

                        

      

Partner warsztatów: Trefl

Marki krzeseł pokazywanych na wystawie:  Casamania, Droog,  Emeco, Flux Furniture, Hay, Herman Miller,  Locomoco, Magis, Nowymodel.org, Paged,  Pedrali, Stokke, Tabanda, Vitra, Vzór, Zieta Prozessdesign.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące:

Jak zaprojektować wystawę?

Oprowadzanie kuratorskie

Animacja wystawy

Świat bez krzeseł

Siedzę sobie

Co ma krzesło do litery?

Super krzesła

Jak zrobić niewidzialne krzesło?