3-12 lipca 2015

Atelier Starzak Strębicki

ARCHITEKCI

Jola Starzak i Dawid Strębicki – architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyli w 2011 roku własną pracownię projektową. Obecnie pracują nad projektami z dziedziny projektowania mebli, wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce i w Belgii. Intryguje ich różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali mebla, którą mamy szansę badać realizując między innymi projekt wyposażenia wnętrz nowej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie (NInA), poprzez projekty, domów i wnętrz aż do skali urbanistyki miasta – aktualnie pracują nad planem urbanistycznym dla centrum Strombeek (położonego niedaleko Brukseli), ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze oraz opracowujemy koncepcję projektową zagospodarowania dwóch placów i dwóch ulic w centrum Strombeek. Bliska jest im także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej, takie jak na przykład projekt tymczasowego zagospodarowania przestrzeni Placu Wolności w Poznaniu, który realizują dla międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Od 2011 roku współpracują również z poznańską School of Form, a od 2013 roku z magazynem Zawód:Architekt, pisząc artykuły mające na celu przybliżenie polskim projektantom kondycji wykonywania zawodu architekta w Belgii oraz w Holandii. Są także aktywnymi uczestnikami działań społecznych w przestrzeni miejskiej i współzałożycielami Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko, którego celem jest tworzenie wraz z mieszkańcami Ogrodu Społecznego w Parku Kasrpowicza w Poznaniu.

GDD 2015: zespół merytoryczny GDD / kuratorzy wystawy DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE.

www.atelierstarzakstrebicki.pl

SOCJOLODZY

Marta Skowrońska

Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM; wykładowca School of Form, tłumaczka. Autorka kilkunastu artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej, książki „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne”, a także rozprawy doktorskiej poświęconej relacji między zamieszkiwaniem i komfortem. Interesuje się życiem codziennym, zwłaszcza w kontekście przestrzeni domowej.  Brała udział w kilkunastu projektach badawczych związanych tematyką zamieszkiwania, codzienności i stylów życia oraz prowadziła analizy eksperckie na temat wnętrz mieszkalnych. Specjalizuje się w badaniach jakościowych: etnografii, badaniach ewaluacyjnych, diagnozie partycypacyjnej.  Współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „Ę” jako członek zespołu „Latających Socjologów”.

Filip Schmidt

Doktor socjologii, pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się przede wszystkim w socjologicznych badaniach życia codziennego, form związków intymnych oraz praktyk mieszkaniowych, a także edukacji i animacji kulturowej. Jest autorem pracy „Mieszkać razem. Powstawanie i dynamika związków intymnych” uhonorowanej w  2013 roku nagrodą Prezesa Rady Ministrów, której część ukaże się latem tego roku w serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej jako „Para, mieszkanie, małżeństwo”. Od 2014 roku współtworzy internetowe Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, w którym gromadzone będą materiały z dawnych i współczesnych badań socjologicznych i antropologicznych, a także Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Stypendysta DAAD w 2009 i Fundacji UAM w 2010 roku.

GDD 2015: wystawa DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE